4.01.2013

Konkurs scenariuszowy Script Pro 2013

Na podstawie scenariusza nadesłanego do konkursu Script Pro może powstać kolejny hit kinowy. Laureaci tegorocznej edycji mogą podzielić sukces filmu ?Jesteś Bogiem?, ?Moja krew?, ?Lęk wysokości?. Autorzy scenariuszy do tych właśnie filmów byli zwycięzcami poprzednich odsłon Script Pro / Hartley ? Merrill. Najbliższe dni to już ostatnia szansa na wysłanie tekstu do konkursu. Zgłoszenia przyjmowane są tylko do 10 stycznia. To czas na ostatnie poprawki. Jeśli ktoś nadal zastanawia się czy wysłać swój scenariusz to niech to po prostu zrobi.


SCRIPT PRO, podobnie jak konkurs Hartley-Merrill, którego jest kontynuacją, stanowi dla scenarzystów wyjątkową szansę ? mówi koordynator Konkursu Adam Ślesicki. ? Finaliści, oprócz stypendiów, dostają możliwość dalszej pracy nad swoimi tekstami pod okiem konsultantów. SCRIPT PRO jest najważniejszym konkursem scenariuszowym w Polsce, a jego założenia wpisują się w misję Szkoły Wajdy - wspierania młodych filmowców na początku ich drogi zawodowej. Zależy nam, by konkurs był tym pierwszym ważnym impulsem, krokiem w kierunku realizacji filmów. Jak pokazuje doświadczenie ostatnich kilku edycji konkursu, duża część zwycięskich scenariuszy znajduje producenta; część z nich już trafiła na ekrany.Trzy nagrody regulaminowe wynoszą: Nagroda Główna HBO ? 20 000 PLN, Druga Nagroda PISF ? 12 000 PLN, Trzecia Nagroda PISF ? 8 000 PLN. Finaliści Konkursu SCRIPT PRO 2013 otrzymają stypendia ufundowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz będą mieli zapewnione konsultacje scenariuszowe prowadzone przez konsultantów scenariuszowych ze Szkoły i Studia Wajdy. Wręczenie nagród tegorocznej edycji odbędzie się podczas uroczystej gali w trakcie VI edycji Festiwalu Off Plus Camera, w kwietniu 2013 roku, w Krakowie.


Organizatorzy powołają niezależne Jury, złożone z przedstawicieli polskiego przemysłu filmowego, które wyłoni finalistów konkursu i przyzna nagrody. We wcześniejszych edycjach konkursu w pracach jury uczestniczyli m.in.: Edward Żebrowski, Feliks Falk, Stanisław Różewicz, Jacek Fuksiewicz, Jacek Kondracki, Magdalena Piekorz, Sławomir Fabicki, Anna Jadowska, Maciej Karpiński, Piotr Dzięcioł, Joanna Krauze, Marcin Wrona, Jan Dworak, Andrzej Bart, Andrzej Saramonowicz, Leszek Dawid, Grzegorz Łoszewski.


Najważniejsze zasady zgłaszania prac:
  • konkurs dotyczy scenariuszy pełnometrażowych filmów fabularnych,

  • konkurs adresowany jest do scenarzystów na początku kariery ? można mieć na koncie najwyżej jeden zrealizowany wg swojego scenariusza film,

  • termin składania scenariuszy upływa 10 stycznia 2013 roku (decyduje data stempla pocztowego, pod warunkiem, ze zgłoszenie dotrze najpóźniej 7 dni po terminie),

  • jeden scenariusz może mieć najwyżej trzech autorów,

  • konkurs jest dla osób pełnoletnich,

  • scenariusze muszą być oryginalne (z pewnymi wyjątkami nie są przyjmowane adaptacje),

  • prace konkursowe muszą być podpisane godłem (pseudonimem), a dane autora należy dołączyć w osobnej kopercie, również opatrzonej godłem (pseudonimem),

  • przy redagowaniu scenariusza należy uwzględnić ogólnie przyjęte zasady konstruowania scenariusza filmowego. Organizatorzy zalecają czcionkę Courier New, rozmiar 12 pt. i odstępy między wierszami 1,5 lub 2 linijki.


Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu www.scriptpro.pl


Organizatorami konkursu SCRIPT PRO są: Szkoła Wajdy, która przeprowadza konkurs scenariuszowy już po raz siódmy oraz stawiający na promocję i wspieranie początkujących filmowców z całego świata ? festiwal Off Plus Camera. Konkurs jest wpierany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, HBO Polska oraz Wajda Studio.


Patronat medialny nad konkursem objęli: magazyn FilmPro, Empik, radio RMF Classic, magazyn Film Tv & kamera, portale onet.pl i stopklatka.pl oraz tygodnik Przekrój.


SZKOŁA WAJDY | WAJDA STUDIO

Szkoła Wajdy istnieje od 11 lat. Powstała w Warszawie z inicjatywy Andrzeja Wajdy i Wojciecha Marczewskiego, którzy zaoferowali unikalne na skalę europejską programy łączące edukację z produkcją dla profesjonalistów filmowych.


W 2011 roku, kontynuując misję Szkoły, Wajda i Marczewski powołali studio produkcyjne ? Wajda Studio, które wyróżnia się opieką artystyczną najlepszych polskich i europejskich twórców oraz naciskiem na development. Studio poszukuje interesujących projektów fabuł, dokumentów i krótkich metraży poruszających współczesne tematy. Stawia na współpracę międzynarodową i koprodukcje.


Głównym celem Szkoły i Studia jest wsparcie autorskich filmów debiutujących twórców. Najciekawsi reżyserzy młodego pokolenia, nie tylko z Polski, ale również z zagranicy, rozwijali i produkowali tu swoje projekty. Powstało ponad 70 filmów dokumentalnych i fabularnych, ponad 200 etiud pokazywanych i nagradzanych na największych festiwalach, w tym m.in.: na Berlinale, w San Sebastian, Karlowych Warach, IDFA i DOK Leipzig. Wajda Studio ma m.in.: na koncie nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej za dokument ?Paparazzi?. Studio jest również koproducentem filmu ?Chrzest? Marcina Wrony. W 2012 w kinach w Polsce pojawiła się najnowsza fabuła Studia irlandzko-polska koprodukcja w reżyserii Nory McGettigan ?Sanctuary?. Obecnie trwają prace nad produkcją kolejnego filmu z Wajda Studio, ?Performera? w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy.


Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego OFF PLUS CAMERA OFF PLUS CAMERA to jedno z najważniejszych wydarzeń na kulturalnej mapie Polski i jedno z najbardziej wyrazistych wydarzeń filmowych w Europie Środkowej, dzięki zdecydowanemu skupieniu się na kinie niezależnym i promocji młodych twórców. Współpraca selekcjonerska z czołówką festiwali filmowych z całego świata, m.in. z Sundance Film Festival, owocuje bogatym programem, dając szerokie spojrzenie na współczesne trendy niezależnej kinematografii światowej.


Najważniejszym elementem festiwalu jest konkurs główny ?Wytyczanie drogi?. Konkurs ma charakter międzynarodowy. Startują w nim pełnometrażowe fabularne filmy z całego świata, będące debiutem lub drugim filmem w dorobku twórcy, które walczą o Krakowską Nagrodę Filmową w wys. 100 000 USD.


Od 4. edycji stałym punktem festiwalu jest Konkurs Polskich Filmów Fabularnych, w którym międzynarodowe jury ocenia najnowsze rodzime produkcje. Nagrodą jest Polski Noble Filmowy w wys.100 000 PLN.


Z roku na rok festiwal OFF PLUS CAMERA rozszerza swoją formułę starannie przygotowując szereg imprez towarzyszących ? spotkania Master Class, sesje Q&A, panele dyskusyjne, specjalistyczne warsztaty i wykłady, do których zapraszani są twórcy i eksperci z branży filmowej z całego świata. Wśród gości festiwalu znaleźli się dotychczas m.in. Tim Roth, Luc Besson, Jane Campion, David Thewlis, Peter Weir, Rose McGowan, Amitabh Bachchan, Roland Joffé, Josh Radnor, Roger Christian, Richard Jenkins, Michael Radford, Mike Figgis, Anna Karina, Jill Sprecher, Andriej Zwiagincew, Petr Zelenka.


W 2011 roku OFF PLUS CAMERA dołączyła do ekskluzywnego grona imprez filmowych, na których przyznawana jest prestiżowa nagroda krytyków filmowych - FIPRESCI.


Więcej o festiwalu na stronie www.offpluscamera.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz