8.10.2012

Zmiany w Deezerze - dobrze czy źle?

Dziś napisałem tekst na e-biznes.pl dotyczący Deezera, który uzyska znaczny zastrzyk finansowy od Access Industries, właściciela Warner Music Group. Poniżej tekst a na zakończenie moje małe obawy jako użytkownika usługi Deezer,Deezer: 100 mln euro na inwestycje


Access Industries, grupa inwestycyjna będąca właścicielem Warner Music Group (WMG) postanowiła zainwestować 100 mln euro w rozwój Deezera, jednej z największych firm oferujących strumieniowe udostępnianie muzyki.


Access Industries przeznaczy 25 mln euro na wykupienie akcji od innych inwestorów, stając się poważnym konkurentem jednego z największych inwestorów Deezera, czyli firmy telekomunikacyjnej Orange. Dodać należy, że firma Orange posiada aktualnie 11-procentowy pakiet akcji Deezera i poważnie zastanawiała się nad przejęciem tej firmy.Pozostała kwota 75 mln euro ma być przeznaczona przede wszystkim na ekspansję rynkową Deezera, ze szczególnym uwzględnieniem państw azjatyckich. Jak zapowiedzieli przedstawiciele Deezera serwisowi The Next Web część zastrzyku finansowego przeznaczona będzie również na odświeżenie interfejsu oraz na poszerzenie oferty muzycznej.


Potężny zastrzyk finansowy dla Deezera oprócz niewątpliwych korzyści może mieć też negatywne konsekwencje. Wpływ Warner Music Group, który będzie prawdopodobnie główną wytwórnią muzyczną w Deezerze, może odbić się na stosunkach z innymi współpracującymi z Deezerem wytwórniami. Drugim aspektem może być całkowite wycofanie się ze współpracy firmy Orange, która aktywnie wspiera Deezera, w tym także w Polsce.


źródło oryginału: http://e-biznes.pl/2012/10/deezer-100-mln-euro-na-inwestycje/


---


Zastrzyk finansowy zastrzykiem, ja jednak martwię się mniej lub bardziej wstępnym odsunięciem Orange od całego projektu. Nie ukrywam, korzystam z Deezera, korzystam z Deezera w wersji płatności poprzez Orange. Wysyłam smsa i mam doładowane konto, prosto i przejrzyście. Wejdzie Access Industries i może się skończyć łatwość (no i jest trochę taniej w Orange;)) płacenia. Dla jednych ekspansja i nowe rynki, dla mnie maluczkiego utrudnienia.


Drugim elementem będzie wejście ?wielkim butem? Warner Music. W sumie może być dobrze, ale istnieje prawdopodobieństwo, że pokiełbaszą się rozliczenia z wytwórniami i cena wzrośnie(?). Może kilka firm fonograficznych odejdzie bo nie będą chciały uczestniczyć w spółce made in Warner Music(?).


Czekam dnia, kiedy na polski rynek wejdzie wreszcie główny konkurent i potentat: Spotify. Ciekawe czy nastąpi wtedy wojna francusko-szwedzka i kto ją wygra, kogo wybiorę;).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz