5.10.2012

Walki o digitalizację ciąg dalszy

Po siedmiu latach prawnych potyczek doszło do porozumienia pomiędzy firmą Google i Amerykańskim Stowarzyszeniem Wydawców (AAP) w sprawie dokonania przez Google digitalizacji książek i czasopism z zasobów amerykańskich bibliotek.


Warunki porozumienie pomiędzy AAP i Google nie zostały ujawnione, wiadomo jednak, że Google będzie uznawać prawa i interesy posiadaczy praw autorskich. W związku z tym amerykańscy wydawcy będą mieli realny wpływ na to, czy dzieła przez nich wydane ujrzą światło dzienne w projekcie Google.


Inicjatywa Google, znana pod nazwą Library Project, w swych założeniach ma udostępnić szerszemu gronu czytelników przede wszystkim książki i czasopisma, które nie są aktualnie dostępne na rynku księgarskim i znajdują się tylko i wyłącznie w amerykańskich bibliotekach.


Library Project oprócz podstawowych informacji na temat zeskanowanych publikacji będzie również oferować pełne wersje zeskanowanych książek poprzez sklep Google Play. W założeniu będzie również istniała możliwość podawania wydawcom statystyk dotyczących sprzedawanych pozycji, co jest ukłonem wobec wydawnictw zrzeszonych w AAP.


Spór pomiędzy wydawcami i Google zamyka pierwszy etap legalizacji Library Project. Na rozwiązanie czeka jeszcze spór z autorami publikacji, zrzeszonymi w Authors Guild. Jeżeli do tego dojdzie będzie to drugi ogólnokrajowy sukces Google w zakresie digitalizacji zasobów bibliotecznych. Pierwszym pozytywnym porozumieniem było rozwiązanie sporu z francuskimi pisarzami i wydawcami, o którym informowaliśmy w czerwcu.


Firma Google została pozwana w sprawie Library Project w 2005 roku przez pięciu największych wydawców na rynku amerykańskim: Simon&Schuster, Penguin USA, John Wiley&Sons, McGraw-Hill oraz Pearson Education. Firma z Mountain View została oskarżona o ignorowanie praw autorskich, digitalizacje dzieł i udostępnianie ich w domenie publicznej.


źródło oryginału: http://e-biznes.pl/2012/10/digitalizacja-amerykanskich-dziel-drukowanych-zalegalizowana/


---


Informowałem już wcześniej o poczynaniach Google odnośnie digitalizacji książek "uwięzionych" we francuskich bibliotekach i porozumieniu jakie ta firma podpisała po równie wyczerpującym procesie we Francji.


Poniżej informacja ze strony Google Books odnośnie wspominanego w artykule projektu:Program biblioteczny Google Books Library Project ? rozszerzony katalog biblioteczny książek z całego świata


Współpracujemy z kilkoma wielkimi bibliotekami w celu zawarcia ich zbiorów w Google Books i, podobnie jak w katalogu bibliotecznym, pokazania użytkownikowi informacji o książce oraz ? w niektórych przypadkach ? kilku fragmentów zawierających parę zdań kontekstu otaczającego hasło wyszukiwane przez użytkownika.
[caption id="attachment_370" align="aligncenter" width="600"] Pełny widok[/caption]

[caption id="attachment_371" align="aligncenter" width="600"] Widok krótkiego opisu[/caption]

[caption id="attachment_372" align="aligncenter" width="600"] Podgląd niedostępny[/caption]

Jak wygląda książka w programie bibliotecznym Google Books Library Project?


Gdy użytkownik klika wynik wyszukiwania książki z programu bibliotecznego Library Project, wyświetlamy podstawowe informacje bibliograficzne na temat książki oraz, w wielu przypadkach, kilka fragmentów zawierających parę zdań kontekstu otaczającego hasło wyszukiwane przez użytkownika. Jeśli książka nie jest chroniona prawami autorskimi, możliwe jest wyświetlenie i pobranie jej w całości. W każdym przypadku wyświetlamy linki prowadzące bezpośrednio do księgarń internetowych, w których można kupić daną książkę, oraz bibliotek, gdzie można ją wypożyczyć.Jaki jest cel tego projektu?


Cel programu bibliotecznego Library Project jest prosty: chodzi o ułatwienie ludziom znajdowania odpowiednich książek ? w szczególności tych, których nie można znaleźć w inny sposób, na przykład takich, których nakłady są już wyczerpane ? zarazem troskliwie chroniąc prawa autorskie wydawców i autorów. Naszym ostatecznym celem jest współpraca ze wszystkimi wydawcami i bibliotekami w celu utworzenia kompletnego, wirtualnego katalogu bibliotecznego, umożliwiającego wyszukiwanie wszystkich książek we wszystkich językach, ułatwiającego użytkownikom znajdowanie nowych książek, a wydawcom ? nowych czytelników.


źródło informacji o Google Project Library: http://www.google.com/googlebooks/library.html

1 komentarz:

  1. przepraszam wszystkich za lekki spam, ale postanowiłem rozszerzoną wersję tej informacji udostępnić na blogu:)

    OdpowiedzUsuń