27.08.2012

Tymon Tymański wypowiada wojnę ulicznym chuliganom

Operacja Chuligan to pierwsza w Polsce zintegrowana kampania społeczna, dotykająca problemu przemocy ulicznej. Głównym bohaterem akcji jest muzyk, artysta i głos Radia Roxy ? Tymon Tymański. Na potrzeby kampanii wcielił się on w rolę tytułowego resocjalizowanego chuligana.


Operacja Chuligan jest aplikacją na facebooka i smartphony, skierowaną do młodych ludzi. Wystarczy zaadoptować ulicznego chuligana, pobierając aplikację ze strony operacjachuligan.pl i dzięki różnym zadaniom terapeutycznym leczyć go z agresji. Użytkownicy mają do wyboru m.in. taniec, rzeźbę czy sport. Każdy wyleczony chuligan jest głosem sprzeciwu wobec przemocy na ulicach i zostaje zarejestrowany na stronie akcji.Ta kampania jest bardzo potrzebna, liczymy, że uświadomi ludziom, przynajmniej niektórym, że na polskich ulicach dzieje się coś złego. Coś podobnego miało miejsce w latach 60-tych. Mówię tu np. o kampaniach Johna Lennona, takich jak choćby plakaty ?War is Over! (If you want it.)?. Wtedy także ludzie zdali sobie sprawę z tego, że wojna jest bezwzględnym złem i trzeba się jej sprzeciwiać za wszelką cenę ? mówi Tymon Tymański. Agresja jest rezultatem pewnego stanu umysłu, frustracji społeczeństwa, która wynika z sytuacji w naszym kraju. Ale wciąż trzeba z nią walczyć, angażować się we wszystko, co może nas w jakiś sposób uspokoić. Operacja Chuligan ma spuścić powietrze z tego polskiego balonu wypełnionego agresją. Mam nadzieję, że dzięki niej ludzie zrozumieją, że takie zachowania ? to żeby dać komuś ?z dyńki? czy pastwić się nad młodszymi ? są zwyczajnie głupie i żałosne ? dodaje.


Statystyki przypadków pobić i innych aktów chuligaństwa w Polsce wciąż znacznie przewyższają średnią europejską. Liczba przestępstw związanych agresją od kilkunastu lat utrzymuje się na podobnym poziomie lub wręcz wrasta. Wg policyjnych statystyk wśród osób do 20 roku życia w 1999 roku było 18929 podejrzanych o udział w bójce lub pobicie.


W 2009 liczba ta wzrosła do 21863. Oprócz przemocy fizycznej wciąż poważny problem stanowią akty wandalizmu. W zeszłym roku w samej tylko Warszawie usuwanie ich skutków na przystankach komunikacji miejskiej, które są ulubionym celem chuliganów, kosztowało ok. 2 mln zł. Akcja Radia Roxy jest protestem przeciwko takiemu obrazowi sytuacji na polskich ulicach.


Zwracamy uwagę na bardzo poważny problem związany z przestrzenią publiczną. Rzeczywiście jest tak, że poziom agresji w Polsce jest absurdalnie wysoki. Dotyczy to zarówno agresji werbalnej ? wystarczy przejechać przez ruchliwe skrzyżowanie w centrum miasta, by zobaczyć jak odnoszą się do siebie kierowcy ? jak i zwykłej chuliganerki, faktu, że większość dzieci moich kolegów wraca do domu bez komórki, portfela i z podbitym okiem. To jest wciąż polska specyfika. Podróżując przez Zachód Europy w zasadzie się tego nie widzi, a na pewno nie w takim stopniu jak u nas. Dlatego cieszę się, że taka akcja powstała. Myślę, że z jednej strony wszyscy będą mieli dzięki niej dużo zabawy, a oprócz tego pomoże ona uzmysłowić nam jak dużym problemem jest agresja w Polsce ? mówi Mikołaj Lizut, redaktor naczelny Radia Roxy


Aplikacja Operacja Chuligan rusza 27 sierpnia. Aby skorzystać z niej wystarczy wejść na stronę akcji i ściągnąć ją na swój telefon. Można też bawić się nią odwiedzając fanpage Radia Roxy https://www.facebook.com/Radio.Roxy. Aplikacja jest też dostępna też w Google Play Store (dawnym Android Market). Twórcą aplikacji jest Grey Group.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz