2.05.2012

Werner Herzog przeciwko karze śmierci w ale kino+

Po światowej premierze na Berlinale 2012 ale kino+, jako pierwsza polska telewizja, pokaże w maju najnowszy cykl dokumentalny Wernera Herzoga pt.: ?W celi śmierci? (Death Row).


Niezwykły dokumentalny zapis rozmów z czterema skazańcami to pozbawiony propagandy głos przeciwko karze śmierci. Czteroodcinkowy cykl widzowie ale kino+ zobaczą w kolejne niedziele od 6 do 27 maja o godzinie 19:05.


Każdy z czterech dokumentów cyklu ?W celi śmierci? to spotkanie Wernera Herzoga z więźniem, jego rodziną i prawnikami. Reżyser nie poszukuje sensacji, nie interesują go pikantne szczegóły zbrodni. Podejmuje za to próbę znalezienia w sobie empatii wobec brutalnych złoczyńców i zbliżenia do ludzi, którzy czekają na wykonanie wyroku. Herzog jest całkowicie szczery, uprzedzając rozmówców, że choć jest przeciwnikiem kary śmierci, nie musi opowiadać się po ich stronie. Nie chce też nikogo przekonywać do swoich racji. ?Cykl ten nie jest akcją propagandową przeciwko karze śmierci. Po prostu chciałem wyrazić swoje zdanie, że nie zgadzam się z praktyką jej stosowania? ? mówił w jednym z wywiadów.


Herzog rozmawia z więźniami nie tylko o popełnionych przez nich zbrodniach i o śmierci, na którą czekają. Pyta ich również np. o sny i marzenia. W spotkaniu z Jamesem Barnesem przedstawia m.in. jego trudną historię rodzinną, nie usprawiedliwiając go jednak, ani nie tłumacząc. Z kolei w odcinku z Hankiem Skinnerem słucha opowieści o oczekiwaniu na egzekucję, która została odroczona 20 minut przed wykonaniem wyroku. George Rives i Joseph Garcia opowiadają o ich ucieczce z więzienia, która miała miejsce w 2000 roku, natomiast Linda Carty twierdzi, że została skazana na karę śmierci za morderstwo, którego nie popełniła.


Światowa premiera serialu odbyła się na Berlinale w lutym 2012, miesiącu, w którym jeden z bohaterów, George Rivas, został uśmiercony.


Werner Herzog ? jeden z najwybitniejszych współczesnych niemieckich reżyserów i scenarzystów, autor m.in. takich filmów, jak ?Zagadka Kaspara Hausera? (1974), ?Nosferatu wampir? (1979), ?Woyzeck? (1979), ?Fitzcarraldo? (1982), czy dokumentu ?Jaskinia zapomnianych snów? (2010).


niedziela, 6 maja, 19:05
W celi śmierci: James Barnes
(Death Row: Portrait of James Barnes)
dokumentalny, USA / Niemcy, reż. Werner Herzog, 2012, 50?


niedziela, 13 maja, 19:05
W celi śmierci: Hank Skinner
(Death Row: Portrait of Hank Skinner)
dokumentalny, USA / Niemcy, reż. Werner Herzog, 2012, 50?


niedziela, 20 maja, 19:05
W celi śmierci: Joseph Garcia i George Rivas
(Death Row: Portrait of Joseph Garcia and George Rivas)
dokumentalny, USA / Niemcy, reż. Werner Herzog, 2012, 50?


niedziela, 27 maja, 19:05
W celi śmierci: Linda Carty
(Death Row: Portrait of Linda Carty)
dokumentalny, USA / Niemcy, reż. Werner Herzog, 2012, 50?


autor zdjęcia: erinc salor

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz